Поради: як говорити з дітьми про безпеку онлайн
Кібербезпека: поради щодо захисту ваших особистих даних
Існують багато людей, які намагаються отримати доступ Існують багато людей, які намагаються отримати доступ до чужих комп’ютерів. Проте існують засоби, що утруднюють цей процес або навіть унеможливлюють його. Найпоширеніші з них — брандмауери, а також антивірусне та антиспамове програмне забезпечення. Велике значення має також дотримання користувачами правил безпеки під час роботи в Інтернеті.
Брандмауери. Взагалі брандмауер — це стіна з вогнестійкого матеріалу, що розташована між буквами й захищає їх від пожежі. Якщо вогонь вируватиме зовні то така стіна не дозволить йому досягти будинку. В комп’ютерній мережі брандмауером називати програмне та апаратне забезпечення, яке захищає локальну мережу від небезпек. Брандмауер розташовують між локальною мережею та Інтернетом або між окремими ланками локальної мережі. Він відстежує й аналізує весь потік пакетів з даними що надходить до нього, і пропускає лише дозволені пакети. Таким чином, небезпечний код з Інтернету не може потрапити до локальної мережі.
Антивірусне програмне забезпечення. Однією з найбільших загроз для комп’ютерних систем є віруси. Для боротьби з ними можна придбати програмне забезпечення, що називається антивірусним. Воно працюватиме у вашій системі й перевірятиме на вміст вірусів усі файли, які ви отримуєте електронною поштою, завантажуєте з Інтернету, переписуєте на жорсткий диск або запускаєте на виконання з компакт-дисках чи дискети. Незалежно від того, яку з антивірусних програм ви оберете, важливо постійно її оновлювати.
Антиспамове програмне забезпечення. Програми даного типу застосовуються для фільтрації електронної пошти, вони аналізують усі повідомлення, які надходять до вашого комп’ютера, з метою виявлення та видалення спаму. Зазвичай у таких програмах є можливість задавати правила, за якими бажана пошта буде відокремлюватися від небажаної. У цих правилах може враховуватися наявність певних слів та адрес відправника у заголовках поштових повідомлень або наявність певних слів у самих повідомленнях.
Що дозволено і що не дозволено в Інтернеті. Інтернет є публічним місцем. Працюючи в онлайні, слід дотримуватися основних правил так само, як ви дотримуєтеся правил дорожнього руху, перебуваючи за кермом.
Закони стосуються й Інтернету. Хоча більшість законів було створено до того, як Інтернет набув широкого розповсюдження, дія законів розповсюджується і на Інтернет. Все, що є незаконним у повсякденному житті, є незаконним і в онлайні. Надаючи безпрецедентні можливості для вільного спілкування, Інтернет водночас накладає й відповідальність. Зокрема, ви несете відповідальність за вміст і законність свого веб-сайту.
Авторське право. Авторське право захищає спосіб, в який ви втілюєте ідею в життя, але не саму ідею. Копіювати матеріали з Інтернету для використання в особистих цілях дозволено, але передавати та подавати такий матеріал як власний не можна. Наприклад, якщо ви використовуєте матеріал для своєї презентації, то маєте посилатися на джерело.
Зазначте.Імена учнів, їхні фотографії та іншу особисту інформацію, що міститься у шкільному журналі, можна публікувати на шкільному веб-сайті лише зі згоди учнів та їхніх батьків.
Обговоріть з дітьми правила використання Інтернету. Багато матеріалів, доступних в Інтернеті, не підходять для неповнолітніх. Обговоріть зі своїми дітьми, як правильно та безпечно використовувати Інтернет.
Навчіть дітей відрізняти правдиву інформацію. Слід пояснити дітям, щ о потрібно критично ставитися до даних, які вони отримують з Інтернету, адже опублікувати там інформацію може будь-яка особа. Розкажіть дитині про те, що практично кожний може створити свій сайт і при цьому ніхто не контролюватиме, наскільки правдивою буде розміщена на ньому інформація. Навчіть дитину аналізувати та перевіряти все те, що вона бачить у Мережі.
Поради батькам
Створюйте почуття довіри до себе. Коли мова йде про будь-яке хобі дитини, зокрема і про Інтернет, перед батьками постає одне й те саме завдання — визначити, на що спромож-на їхня дитина, та підтримувати її у цих видах діяльності. Інколи діти тримають в секреті те, що вони користуються Інтернетом. Вони також можуть не бажати, щоб батьки були в курсі їхніх дій в Інтернеті, особливо, якщо діти вважають, що батьки обмежать їм доступ до Інтернету. Пам’ятайте, що Інтернет є цінним ресурсом з великою кількістю захоплюючої та навчальної інформації.
Важливо не реагувати занадто емоційно та не накладати забагато обмежень на використання Інтернету дітьми. Необхідно врахувати ризики, щоб забезпечити захист дітей та отримати все найкраще від цього прекрасного інструменту. Якщо ви зацікавлені у використанні Інтернету і знайомі з надзвичайними речами, які в ньому є, ви відчуватимете себе вільніше під час обговорення теми Інтернету зі своїми дітьми. Вам буде легше з’ясувати, як вони використовують Інтернет.
Поставте комп’ютер у кімнату, яку використовують усі члени родини. Таким чином, розмови про Інтернет та слідкування за його використанням стануть невід’ємною частиною повсякденного життя. Обговорювати проблеми зручніше, коли комп’ютер розміщено в загальній кімнаті. Крім того, ви зможете використовувати Інтернет разом із дитиною.
Обговорюйте теми, пов’язані з Інтернетом. Продемонструйте інтерес до того, чим займаються ваша дитина та її друзі в Інтернеті та поза його межами. Поговоріть про прекрасні й захоплюючі речі, для яких можна використовувати Інтернет, а також про складні проблеми, з якими можна стикнутися, перебуваючи в мережі. Обговоріть із дитиною, що вона має робити, якщо відчує себе некомфортно в онлайні.
Разом із дітьми визначте час і порядок використання Інтернету.
Слід визначити час перебування дітей в онлайні та набір веб-сайтів, які вони можуть відвідувати. Обговоріть це питання з дітьми, щоб дійти згоди.
Подорожуйте Інтернетом разом. Знайдіть підходящі для дітей сайти або дізнайтеся, як шукати корисну інформацію. Разом сплануйте подорож у відпустці, перегляньте освітні сайти для підтримки шкільної роботи, знайдіть інформацію про хобі або захоплення ваших дітей. Працюючи в Інтернеті разом, ви можете навчити дитину оцінювати знайдену інформацію. Створіть закладки для улюблених сайтів, щоб швидко переходити до них.
Визначення та дотримання деяких правил для дітей. Впровадження загальних правил — це хороша нагода поговорити про безпечне використання Інтернету. Час, проведений за комп’ютером, слід обмежити, щоб це не нанесло шкоди здоров’ю дитини. Ігрова комп’ютерна залежність дітей стала великою проблемою в усьому світі. Вона схожа на наркозалежність і потребує серйозної медичної та психічної реабілітації.
Створіть найбезпечніший простір. Найбезпечнішим методом дослідження Інтернету для підлітків є створення безпечного простору або зони, яка дозволяє відвідувати лише ті сайти, що схвалені заслуговуючим на довіру дорослим. Ви можете використовувати настройки браузера для того, щоб дозволити дітям доступ лише до визначених вами безпечних сайтів. Якщо дитина захоче відвідати новий сайт, вам потрібно буде додати його адресу до списку ухвалених сайтів. Використовуйте програми фільтрування. Такі програми надають доступ до вмісту з урахуванням встановлених для веб-сайтів обмежень. Це означає, що програма запобігає доступу до сайтів, які містять матеріали, визначені як шкідливі (порнографію, насилля тощо).
Обмежуйте вхідні контакти. За допомогою технології фільтрів або блокування ви можете обмежити коло осіб, з якими спілкується ваша дитина через Інтернет. Для одержання детальної інформації дивіться сторінки про використання електронної пошти та програми обміну миттєвими повідомленнями.
Кібер-агресія. Інтернет надає нові можливості для ображання. Люди можуть розміщувати в Інтернеті плітки, фотографії або іншу особисту інформацію та відправляти зловмисні повідомлення, анонімно або під чужим ім’ям. Якщо у школі дитину можуть образити зазвичай лише під час її перебування там, то через Інтернет образники можуть досягти своєї жертви в будь-який час. Коло людей, яких вони можуть ображати в онлайні, також більш широке. Якщо вашій дитині подобається спілкування в онлайні, слід заздалегідь обговорити з нею ці ризики і надати рекомендації щодо того, що має робити дитина, коли її будуть ображати. Пам’ятайте, що в більшості випадків анонімних користувач ів можна відстежити. Однак поліція не вдаватиметься до жодних дій, якщо немає причин підозрювати злочин.
Чи може ваша дитина стати інтернет-залежною? Інтернет — це чудовий засіб спілкування, особливо для сором’язливих дітей, у яких виникають труднощі під час спілкування з іншими. Адже ані вік, ані зовнішність та фізичні дані тут не мають значення. Проте часте відвідування Інтернету веде до формування інтернет-залежності. Виявити цю проблему досить складно доти, доки вона не набуде дуже серйозного значення. До того ж саме існування такої хвороби не завжди й не всіма визнається. Що ж робити?
Укладіть правила використання домашнього комп’ютера і спробуйте встановити такі часові обмеження роботи в Інтернеті, щоб у дитини лишався час для інших занять, насамперед для фізичної активності. Комп’ютер доцільно розміщувати не в дитячій кімнаті, а в кімнаті для дорослих. Тоді у вас буде більше можливостей наглядати за тим, коли і що дитина на ньому робить. Зрештою, проаналізуйте свою поведінку — чи не надто багато часу ви проводите в Інтернеті.
Батьківський контроль
Мережа Інтернет не тільки джерело сучасних та актуальних знань. Крім усього іншого в ній зберігається маса асоціального, жорстокого, неадекватного контенту, який здатний серйозно нашкодити психіці та емоційному розвитку дитини. Антивірусні лабораторії спробували допомогти батькам направляти своїх дітей по шляху планомірного і поетапного розвитку особистості. Результатом таких намірів стало включення в свої продукти спеціальних модулів, які отримали загальну назву «Батьківський контроль».
У всіх програм, що спеціалізуються на батьківському контролі є кілька схожих функціональних напрямків, які вважаються базовими:
— Контроль часу роботи за ПК
— Блокування сайтів по контенту
— Управління доступом до інформації, що зберігається на ПК
Перша функція спрямована, на припинення безконтрольних за тривалістю сеансів інтернет-серфінгу юними користувачами. Простіше кажучи, вічно сидіти в соціальних мережах або на цікавих сайтах програма не дозволить. Та й взагалі, продовжити користуватися інтернетом без введення спеціального пароля, не вийде. Крім того програми мають ще один базовий функціонал — фільтр, спрямований на блокування сайтів зі змістом, який, на думку батьків може нашкодити їх дитині, відволікати від важливих завдань, виконання шкільних домашніх завдань, та іншого.
Сучасні програми батьківського контролю дозволяють досить гнучко налаштовувати дану функцію. Хорошим тоном вважається можливість формування «чорного» і «білого» списків веб-ресурсів, а також прав робити винятки з них. Механізм формування таких списків може бути автоматичним, що надається антивірусною лабораторією, або налаштовується вручну. Автоматичні списки заблокованих сайтів, формуються за ключовими словами в назві або контенті. Такі списки періодично оновлюються, щоб не губилася актуальність захисту від небажаного відвідування. Також програми виду «батьківський контроль» можуть бути спрямовані на блокування доступу до контенту безпосередньо на даному ПК, а також можливостей завантаження певних видів файлів з Мережі.
Звичайно досвідчений користувач може обійти блокування, але в таких програмах підвищена безпека не є самоціллю. В основному цей тип блокування спрямований на недосвідчених користувачів, які не здатні цього зробити.